Cel główny projektu
Celem projektu talentON jest opracowanie i wdrożenie Modelu wsparcia i rozwoju młodzieży uzdolnionej w obszarze nauk społecznych i humanistycznych. Spożytkowanie wiedzy humanistycznej dla rozwoju edukacji, poprzez praktyczne zastosowanie jej osiągnięć, pozwoli wykorzystać zaplecze naukowe w codziennym kształceniu i wspieraniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, do których zaliczane są osoby zdolne. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez współpracę środowiska akademickiego ze szkołami w zakresie opracowania i wdrożenia konkretnych działań, umożliwiających rozwijanie umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów.
Odbiorcy
Program skierowany jest do uczniów klas 6-8 wybranych szkół podstawowych oraz uczniów wybranych szkół ponadpodstawowych z obszaru województwa lubelskiego oraz mazowieckiego, wykazujących uzdolnienia w obszarze nauk społecznych i humanistycznych, a także rodziców oraz nauczycieli uczniów zdolnych.
Tematyka
Uczestnicy projektu zostaną objęci rocznym Programem wsparcia, na który składają się wykłady, ćwiczenia i warsztaty prowadzone przez pracowników naukowych i praktyków. Celem zajęć jest rozwój wiedzy, a także umiejętności wskazanych i scharakteryzowanych w stworzonym Modelu wsparcia. Uczniowie otrzymają również indywidualne wsparcie mentoringowe, obejmujące m.in. wspieranie w rozwiązywaniu wylosowanego problemu o charakterze interdyscyplinarnym. Działania merytoryczne dotyczyć będą także rodziców uczniów uczestniczących w Programie, jak również nauczycieli i pedagogów reprezentujących wybrane szkoły.
Finansowanie
Projekt "@talentON - Program Wsparcia i Rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej" jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” (obszar Humanistyka – Społeczeństwo – Tożsamość). Numer projektu: NdS/529081/2021/2022. Kwota dofinansowania: 1 274 053,00 zł, całkowita wartość projektu: 1 274 053,00 zł.
Udział w projekcie jest bezpłatny.