Projekt obejmuje opracowanie i wdrożenie Modelu wsparcia i rozwoju młodzieży uzdolnionej w obszarze nauk społecznych i humanistycznych. Dzięki praktycznemu zastosowaniu dorobku oraz osiągnięć humanistyki dla rozwoju edukacji, do procesu kształcenia zostanie wprowadzone wsparcie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, do których zaliczane są osoby zdolne.
Uczestnicy projektu zostaną objęci 9-miesięcznym programem wsparcia, który będzie się składał z wykładów, ćwiczeń i warsztatów, prowadzonych przez pracowników naukowych i praktyków, zajmujących się pracą z uzdolnionymi dziećmi. Celem zajęć będzie rozwój wiedzy, a także umiejętności i kompetencji wskazanych i scharakteryzowanych Modelu wsparcia. Uczniowie otrzymają również indywidualne wsparcie mentoringowe, obejmujące m.in. pomoc w przygotowaniu rozwiązywania wylosowanego problemu o charakterze interdyscyplinarnym. Działania merytoryczne dotyczyć będą także rodziców uczniów uczestniczących w Programie, jak również nauczycieli i pedagogów reprezentujących wybrane do udziału w projekcie placówki.
Ze względu na pilotażowy charakter przedsięwzięcia, rekrutacja będzie miała charakter jakościowy, zaś liczba uczestników ograniczona jest do 40 osób. Pilotaż realizowany będzie dla uczniów maksymalnie 10 szkół podstawowych (klasy 6-8) oraz 10 szkół ponadpodstawowych, uczęszczających do placówek z obszaru województwa lubelskiego i mazowieckiego.
O szczegółach rekrutacji, w tym o terminach, poinformujemy na stronie projektu.
Realizacja Programu potrwa od 7 lutego 2022 roku do 6 stycznia 2024 roku.
Projekt „@talentON – Program Wsparcia i Rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej” jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”. Numer projektu: NdS/529081/2021/2022. Kwota dofinansowania: 1 274 053,00 zł, całkowita wartość projektu: 1 274 053,00 zł.
Wykonawcą projektu jest Fundacja Polskiej Akademii Nauk