Gość 5. odcinka z serii podcasów, ekspert Zespołu naukowego projektu – dr Marcin Klimski, porusza wątki związane z kwestią relacji człowieka ze środowiskiem w oczach młodzieży zdolnej, jak również omawia problematykę środowiska społeczno-przyrodniczego.
Dr Marcin Klimski wspomina także o pracy z uczestnikami Programu talentON, zarówno podczas zajęć grupowych, jak i indywidualnego mentoringu. Gość podcastu zauważa, że; „młodzież szczególnie uzdolniona jest bardzo ciekawą grupą społeczną, której należy umożliwiać dalszy rozwój swoich wszystkich talentów, zainteresowań”. Ekspert Zespołu naukowego podkreśla, że rozwoju osobistego osób szczególnie uzdolnionych nie należy sprowadzać wyłącznie do prezentowania swoich umiejętności podczas sprawdzianów, wystąpień, konkursów czy olimpiad. Zdaniem dr M. Klimskiego opracowany w czasie projektu Model wsparcia jest niezwykle ważny i należy dążyć do jego implementacji, aby grupa młodzieży uzdolnionej nie pozostała bez właściwej pomocy.
Dr Marcin Klimski w trakcie rozmowy dzieli się również spostrzeżeniem o uczestnikach Programu talentON, które nazywa optymistycznym oraz które: „pozwala na pewnego rodzaju budowanie spokoju wewnętrznego, że są osoby, które potrafią bardzo refleksyjnie podejść do tematu.”. Ekspert Zespołu zwraca uwagę na wykorzystanie multimediów, poprzez które cały czas jesteśmy stymulowani przekazem informacyjnym: „Ważne jest w tej kwestii to, aby nie brać tych informacji tak totalnie, bezrefleksyjnie, aby umieć przefiltrować to, co jest ważne i odpowiednio się do tego ustosunkować.”.
Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy z dr. Marcinem Klimskim [zakładka Podcasty na stronie głównej – LINK], którą przeprowadził redaktor Marcin Superczyński.