Akrasia [akrazja] i prokrastynacja – te zjawiska, które mogą zadecydować o naszej przyszłości, omawia w 4. odcinku z serii podcastów dr Agnieszka Klimska z Zespołu naukowego projektu.
W podaście dr Agnieszka Klimska wspomina o różnicach pomiędzy przywołanymi zachowaniami. Jak zauważa ekspertka Zespołu: „Prokrastynacja jest związana ze złym zarządzaniem swoim nastrojem”. W rozmowie dr A. Klimska wspomina o cechach osób o wybitnych zdolnościach, w tym o podwyższonej wrażliwości i dostrzegalnym braku równowagi emocjonalnej i społecznej, jak również o radzeniu sobie ze stresem, który jest nieodłącznym elementem prokrastynacji. Z wywiadu dowiemy się, że nie zawsze prokrastynacja jest zjawiskiem negatywnym, a bywa również celowo stosowana przez wybrane jednostki (prokrastynacja aktywna).
Dr Agnieszka Klimska przedstawia kilka sugestii w próbie przezwyciężenia prokrastynacji: praca nad sobą, nad własnymi emocjami, uczenie się odporności na stres oraz na ewentualne niepowodzenia. Akrasia postrzegana jest przez dr Klimską jako mniejsze zagrożenie: „Musimy pracować nad swoją wolą, nad umiejętnością podchodzenia racjonalnie do zadania, a nie nastawieniem na natychmiastową nagrodę, na otrzymanie gratyfikacji:.
W rozmowie ekspertka Zespołu naukowego projektu wspomina co było dla niej pozytywnym zaskoczeniem podczas pracy z młodzieżą w trakcie Programu wsparcia talentON: otwartość uczestników na współpracę, rozmowę, szczerość oraz szybko zbudowane zaufanie.
Dr A. Klimska zauważa, że zrealizowane w Programie talentON warsztaty „były szyte na miarę”, stworzone dla uczniów o wybitnych zdolnościach. A jaka jest, zdaniem dr Klimskiej, przyszłość pracy z młodymi, zdolnymi osobami?: „Należy przede wszystkim posłuchać co te osoby mają do powiedzenia”. W przekonaniu dr Klimskiej uczniowie mają wiele spraw, które są dla nich bolączką, jak np. relacje z nauczycielami, czemu przeciwdziałać można poprzez m.in. warsztat dla kadry pedagogicznej z umiejętności słuchania uczniów, gdyż ci drudzy niekiedy, jak mówi ekspertka: „czują się mało ważni, a mają wiele do powiedzenia i są bardzo mądrzy życiowo.”.
Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy z dr Agnieszką Klimską [zakładka Podcasty na stronie głównej – LINK], którą przeprowadził redaktor Marcin Superczyński.